Сайт содержит материалы 18+
Share on vk
Share on facebook
Share on odnoklassniki
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

GÜNÜN HİKAYESİ Oleg Loginov’a göre. 12 Ağustos. SULTAN I İBRAHİM’İN ÖLDÜRÜLMESİ (ASSASSINATION OF SULTAN IBRAHIM I)

Поделитесь записью
Share on vk
Share on facebook
Share on odnoklassniki
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

GÜNÜN HİKAYESİ

Oleg Loginov’a göre

12 Ağustos

SULTAN I İBRAHİM’İN ÖLDÜRÜLMESİ

(ASSASSINATION OF SULTAN IBRAHIM I)

İbrahim I (Birinci İbrahim), 1640-1648 yıllarında hüküm süren Osmanlı padişahıdır. Takma adı Delhi vardı. İbrahim açıkça kafasında dostça davranmamıştı, onun pek çok acımasız eylemine tanıklık ediyordu.

İbrahim hükümdar olduktan sonra, onun 25 yaşındayken sadece bakire olmadığı, aynı zamanda kadınlara hiç ilgi göstermediği ortaya çıktı. Ama bir gün Kesem Sultan, oğlunun kadınlara karşı tutumunu nasıl düzelteceğini anladı.

İbrahim’in çok şişman kadınlara taptığını öğrendikten sonra, ona onlardan birini seçmeye başladı. Yakında İbrahim gerçek bir seks manyağına dönüştü. İbrahim’in haremine dünyanın dört bir yanından gelen en şişman kadınlar akın etti, ağırlıkları 115 ila 230 kg arasında değişiyordu ve koleksiyonunun incisi «Şeker Küpü» lakaplı 160 kiloluk büyüleyici bir periydi.

Doğru diyorlar ki, hepsi bir gün onlardan bir kerede kurtuldu. İddiaya göre, cariyelerden birinin hadımla bağlantısı olduğu söylentisi onu öfkelendirdi. Onun suçu için İbrahim bütün haremin cezalandırılmasını emretti. Cariyeler taşlarla dolu torbalara itildi, kıyıdan uzaktaki teknelerle götürüldü ve Boğaz’a atıldı. Sadece üç kadın kurtuldu – mirasçının annesi Turhan, Sechir Çifti – sultanın sevgili Haseki’si, 150 kilodan fazla ağırlığında ve çuvalı kötü bağlanmış genç bir köle olan Sechir Çifti. Çıkmayı başardı ve bir süre sonra Fransız gemisinin kaptanı tarafından yakalandı.

Şeyh el-İslam’ın kızının İbrahim’in emriyle kaçırılması.

Ancak İbrahim’in kaderi, eşlerinin ve cariyelerinin 280’inin tamamını Boğaz’da boğması değil, sadece 1648’de Şeyh el-islamcı Muid Ahmed efendi’nin kızına tecavüz etmesiydi. Onun güzelliğini duyduktan sonra İbrahim onu yakalar ve kızı ona teslim eder, bu da başarılıydı. Öyleyse o zaman dürüst bir adam olarak onunla evlendi. Fakat İbrahim onu kullandı, sonra onu babasına geri gönderdi. Bu sadece Şeyh el-İslam’ın ailesine değil, tüm ulemalara da bir hakaretti.

Aynı şekilde, Muid Ahmed Efendi’nin ve hükümdarın hoşnutsuz imamlarının, Yeniçerilerin ve kanepe üyelerinin hepsi ona karşı bir komplo kurdular. Yakında İbrahim devrildi. Onun büyük veziri Ahmed Paşa yeniçeri halka açık bir şekilde yarış pistinde parçalara ayrıldı, bundan sonra »hizarpare» lakabını aldı — bin parça. Annesi Kesem İbrahim’e tokat attı, böylece devrilen Sultan öldürülmedi, ancak bıçaklandıkları tavan arasına bir kutuya kapatıldılar ve ona yiyecek aktarmak için sadece küçük bir delik bıraktılar.

Ancak azarlanan kızının intikamı için susuzluk Muid Ahmed efendi’nin kalbinde yatmadı. O, İbrahim’in idamına ilişkin bir fetva (TBMM) koltuğundan ulaştı. 12 Ağustos 1648’de odası açıldı ve orada bir cellat olan Kara Ali tarafından başlatıldı. İbrahim çaresizce direndi, ancak Siyah Ali yine de onu boğdu.

* Wikipedia’dan ve diğer internet kaynaklarından gelen metinler kullanılır.

*Elektronik sözlükle çevrildi. Rusçadaki metnin orijinali ve suç konusuyla ilgili daha pek çok şey sitenin ana sayfasından seçilebilir — http://crimerecords.info/

Оставьте отзыв