Сайт содержит материалы 18+
Share on vk
Share on facebook
Share on odnoklassniki
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

SVÁTKY S KRIMINÁLNÍ ZÁPLETKOU Podle Olega Loginova. 28. Září-Den české státnosti

Поделитесь записью
Share on vk
Share on facebook
Share on odnoklassniki
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

SVÁTKY S KRIMINÁLNÍ ZÁPLETKOU

Podle Olega Loginova.

28. Září-Den české státnosti

Svatý Václav-český kníže (924-935/936) z rodu Přemyslovců.

Václav byl synem knížete Vratislava I. a Stodolní pohanky Drahomíry. Ve 13 letech bez otce byl Václav vychován v křesťanské víře svou babičkou (matkou otce), svatou Ludmilou, která byla učednicí sv. Metoděje. Matka Václava Drahomíra byla velmi nespokojená s vlivem tchyně na syna a pronásledovala ji, takže Ludmila musela odejít do pevnosti Tetín, kde byla následně zavražděna.

Stal se knížetem, Václav horlivě zaváděl křesťanství v Čechách. Mladší bratr Boleslav byl vychován matkou a měl blízko k pohanství. Když se chtěl chopit trůnu, sepsal spiknutí proti Václavovi a využil podpory šlechtických komitů, spáchal bratrovraždu.

Boleslav pozvala Václava do Hradce Králové na křtiny svého novorozeného syna. 28. Září 935 nebo 936 po hostině Boleslav zaútočila na Václava mečem. Kníže Václav byl silnější a snadno zvítězil.

Nechtěl zabít vlastního bratra, jen ho odstrčil a chtěl se schovat v kostele. Před bránou ho však dostihli dva vrazi. Jeden z nich propíchl knížete kopím v okamžiku, kdy se chytil za dveřní kroužek (ten je znázorněn na jedné z variant erbu města Stará Boleslav). Ve stejný den Boleslav I (935-967) odešel na Pražský hrad a dlouhá léta se stal českým panovníkem.

A Václav byl po smrti kanonizován církví a stal se patronem České republiky. Hrob sv. Václava v katedrále sv. Víta v Praze se stal objektem pouti. Jeho ostatky, helma, meč a krunýř jsou uctívány jako Svatyně. Datum úmrtí svatého Václava se v Česku slaví jako Den české státnosti. Je to den volna.

* Použité texty z Wikipedie a dalších internetových stránek.

* Přeloženo pomocí elektronického slovníku. Originál textu v ruštině a další na téma zločinu lze vybrat na hlavní stránce webu — http://crimerecords.info/

Оставьте отзыв